sosyal medya pazarlama nedir

Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Sosyal Medya tanıtımı hakkında bilginiz yoksa lütfen Sosyal Medya Nedir adlı yazıyı okuyunuz.

Tanım

Sosyal medya pazarlaması (social media marketing) aslında geleceğin en etkili pazarlama yöntemlerinden birisi diyebiliriz. Sosyal Ağlar (Facebook, Twitter, Linkedin, Google Plus, flickr vs.) üzerinden pazarlama stratejilerinin bütününe sosyal medya pazarlaması diyebiliriz. Ürününüzü ya da hizmetinizi sosyal medya siteleri, ağları üzerinde tanıtılması ve satışlarının yapılması, marka bilinirliğinn artırılması, kampanya ve haberlerin duyurulması ve dikkat çekilmesi için yürütülen pazarlama yöntemidir.

Pazarlama nedir diye aklımıza gelen tanımları değiştirir nitelikteki sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama ve klasik pull yöntemli internet pazarlama tekniklerinden farklı tekniklerle uygulanmaktadır.

Pazarlamada Sosyal Medya Gücü

Klasik İnternet reklamcılığından farklı stratejilere sahip olsa da kullanılan internet platformu nedeniyle sosyal medya pazarlamasını, internet pazarlamanın bir alt kategorisi olarak değerlendirebiliriz. Geleneksel medyada hedef kitleye ulaşım ölçümleri, sınırlı sayıdaki denek üzerindeki yapılabilirken, sosyal medya ve internet pazarlamalarında bu ölçüm nerdeyse birebir yapılabilmektedir. Pazarlama iletişimi, akıllı telefonlar, bilgisayarlar, pad cihazları gibi internet ulaşım araçlarıyla çift yönlü ve anlık olarak izlenebilmektedir. Bu yeni medyanın pazarlamaya getirmiş olduğu ölçülebilirlik, interaktif pazarlama, müşteri ilişkileri gibi çalışma alanlarına bir çok yenilikler getirmiştir.

Sosyal Medya Pazarlamada Eğitim

Pazarlama strajejilerinin büyük bölümünün arama motorları üzerinden, sosyal ağ tarafında kayması nedeniyle, konuda yetkin çalışanların varlığını da zorunlu hale getirmiştir. Üniversiteler ve özel eğitim kurumları tarafından düzenlenen eğitim dersleri ve seminerleri, yeni reklam pazarlama stratejileri, mobil pazarlama gibi konularda bilgiler vermektedir. Soyal mecraların ceşitliliğinin her geçen gün yükselmesi de eğitimin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Sosyal medyada iletişim (çift yönlü olarak), diğer pazarlama tekniklerine göre daha önemlidir. Sosyal medya strajejileri geliştirilirken, online itibar yönetiminin çok iyi yönetilmesi, pazarlama rakamlarına ve kampanyalarınızın verimliliğine olumlu yönde etki edecektir.

Her ne kadar eğitimli çalışanlarınız tarafından bir noktaya kadar yönetim ve stratejiler uygulanabilse de, bence önemli bir pazarlama ağı olan bu alan, konusundaki profesyonellere, yani sosyal medya ajanslarına devredilerek, verimlilik artırılmalı ve zamandan kazanım sağlanmalıdır. Sosyal medya ajansları bünyelerinde bulundurdukları sosyal medya uzmanları ile kampanyalarınıza yeni kazanımlar sağlamak ve yeni oluşturulan kampanyaların başarıya ulaşması için teknikler geliştirmektedirler.

Sosyal Medya Pazarlamasında İletişim

Sosyal ağlar sayesinde, müşterinizi, gelen yorumlar, beğeniler, eleştiriler ve öneriler sayesinde rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Bu sayede ürün ya da hizmetinizin pazarlaması için,

  • Müşteri memnuniyeti ölçümleri,
  • Müşteri tarafından kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye yönelik kampanyalar geliştirme,
  • Müşteri güvenini kazanma

gibi konularda rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Potansiyel müşterilerle aranızdaki iletişim, ilgi alan ortaklığı olabilecek, arkadaş ve grup çevreleri sayesinde, yeni potansiyel müşterilerin de sizinle iletişime geçmesini sağlayacaktır.

Bu tarz iletişimle ürün veya hizmetiniz için alım sürecindeki müşterinin karar mekanizmasını doğrudan etkileyebilmektedir. Satış sonrası oluşacak olan müşteri memnuniyetinin, şikayet, öneri ve diğer isteklerinin yine sosyal ağ aracılığıyla paylaşılması çift yönlü olarak, itibarınızı online yönetmenize imkan sağlayacaktır.

Klasik pazarlama yöntemlerinden daha hızlı sonuçların alındığı bu iletişim şekli, müşteri ile konuşma oranınızı artırarak size marka bilinirliliği ve güvenilirliliği konusunda son derece artı puanlar kazandıracaktır.

Bloggerlar sayesinde, ürün veya hizmetiniz hakkında web sitelerinde yapmış oldukları açıklamalar, müşteri ile sizin aranızdaki iletişim sürecinin yayınlanması, markanızın daha geniş kitlelere ulaşmasında da etken olmaktadır.

İşletmelerin sosyal medya hesaplarında sorulara vermiş oldukları cevap ve destek, anketlere katılım için verilen ödüller, sosyal medyadaki potansiyel müşterilerinizin doğal olarak katıldıkları etkinlikler haline dönüşüyorlar. Bu sayede yüksek derecede geri bildirim ve markanıza katkı sağlarsınız.

Sosyal Medya Hesaplarınız

Sosyal medya hesaplarınızın, müşterileriniz ile aranızdaki iletişim için bir köprü olduğunu unutmayın. İzin verilen değişiklikleri sayfalarınızda mümkün olduğunda verimli hale getirmeniz gerekmektedir. Görsel tasarımından tutunda, size ulaşılabilme araçlarına kadar özenle ve dikkatle hazırlanması gerekmektedir.

Müşterileriniz sosyal hesaplarınızdaki, bizi takip edin (follow us), beğenin (like), paylaşın (share) gibi özellikler sayesinde sizin faaliyet, kampanya ve müşteri iletişimlerinizi takip etme imkanına sahip olacaklardır.

“Sosyal Medya Pazarlama Nedir?” üzerine bir yorum

  1. sayın hakan arık bey ben turizm yüksekokulu 4. sınıf öğrencisiyim tez ödevim sosyal medya pazarlaması üzerine lütfen daha detaylı bilgileriniz varsa bana ulaştırırmısınız…

Yorumlar kapalı.