Sitenizin Google Index (Tarama ve Dizine Aktarma) Hızını Değiştirme

Google tarafından geliştirilen yeni algoritmalar sayesinde sitenizin Google diznine aktarılması belli bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Bazı web site sahiplerini bu yöntem memnun ederken, değişen kurallar bazı web site sahiplerini rahatsız etmektedir. Aslında bazı web siteleri için olumsuz gibi gözükse de Google bu güncelleme ile bir nevi web site sahiplerinin işini kolaylaştırmıştır. Google konuyla ilgili destek sayfasında :

Google, her bir sitenin ne kadar taranacağını belirleyen gelişmiş algoritmalara sahiptir. Amacımız, sunucunuzun bant genişliğinde aşırı yoğunluğa yol açmadan her ziyaretimizde sitenizden mümkün olduğunca çok sayfayı taramaktır.

Google sitenizi çok sık tarıyor ve sunucunuzu yavaşlatıyorsa, kök düzeyindeki siteler için tarama hızını (Googlebot’un siteyi taramak için kullandığı süreyi) değiştirebilirsiniz.

şeklinde açıklama yapıyor. Eğer Googlebot’ların sitenizi çok ziyaret etmesinden şikayetçi iseniz, botların daha az sıklıkla sitenizi zitaret etmesi için yamanız gereken; https://support.google.com/webmasters/answer/48620?hl=tr adresinde anlatılmış. Destek sayfasındaki Tarama Hızını Değiştirin başlığındaki adımar size yardımcı olacaktır.

Daha Hızlı Tarama İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Yukarıda da belirttiğim gibi Google sitelerin taranma hızının sıklığını algoritma ile belirliyor. Anca siz yeni oluşturduğunuz içeriğin Google tarafından en kısa sürede dizine eklenmesini istiyorsanız bunu yapabilmeniz mümkün. Ancak bu işlemi otomatik olarak değil, el ile (manuel) yapmanız gerekiyor. Bunun için :

 1. Yöntem: https://www.google.com/webmasters/tools/submit-url adresini ziyaret edin, sorunsuz bir şekilde yayınladığınızdan emin olduğunuz sayfayının tam adresini yazın ve gönderin. Başka bir şey yapmanıza gerek yok. Googlebotları kısa süre içerisinde (10-15 saniye) içinde sayfanızı ziyaret ederek, Google dizinine kaydecektir.
 2. Yöntem : Bu yöntemi kullanabilmeniz için, bir Google Webmaster hesabına sahip olmanız gerekmektedir.
 1. Web Yöneticisi Araçları Ana sayfasında, istediğiniz siteyi tıklayın.
 2. Gösterge Panosu’nda, Tarama‘nın altında Google gibi Getir‘i tıklayın.
 3. Metin kutusuna denetlemek istediğiniz sayfanın yolunu yazın.
 4. Açılır listeden Web‘i seçin. (Başka bir sayfa türü seçebilirsiniz, ancak şu anda sadece Web Arama dizinimiz için olan başvuruları kabul ediyoruz.)
 5. Getir‘i tıklayın. Google istediğiniz URL’yi getirir. Getirme durumunun güncellenmesi 10-15 dakika sürebilir.
 6. Getirme durumunun “Başarılı” olduğunu gördüğünüzde, dizine gönder‘i ve ardından aşağıdakilerden birini tıklayın:
 • Google’ın dizinine tek bir URL göndermek için URL‘yi seçin ve Gönder‘i tıklayın. Bu şekilde, haftada en fazla 500 URL gönderebilirsiniz.
 • URL’yi ve bağlantılı tüm sayfaları göndermek için, URL ve bağlantı verilen tüm sayfalar‘ı tıklayın. Bu şekilde, ayda en fazla 10 istek gönderebilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı açıklamayı https://support.google.com/webmasters/answer/1352276 adresinde görebilirsiniz.

“Sitenizin Google Index (Tarama ve Dizine Aktarma) Hızını Değiştirme” üzerine 4 yorum

 1. Hakan Bey merhaba,

  Server sağlayıcımız sitemizi yönlendirdi. Fakat ben .net core ile yeni bir site yaptım.. Tabii içinde aynı makaleler farklı url ile birlikte var. Yeni site(aynı alan adı ile) maalesef dizine eklenmiyor ve indexlenmiyor. Toplamda 767 sayfa hariç bırakılmış. Hala google da eski site url leri indexleniyor ve dolaısıyla 404 hatası veriyor. Yönlendirmede bir sorun var mı diye kontrol ettim, yok.
  Kopya içerik olarak mı algılıyor? Rica etsem yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyız?

  Teşekkürler,
  Merve

Yorumlar kapalı.