Biyografim

Hakan Arık
Hakan Arık

Merhabalar Ben Hakan Arık. 1980 yılında Kayseri’de doğdum. İlk ve orta eğitimimi Kayseri’de, lise eğitimimi Ankara’da, Üniversite eğitimimi Çukurova Üniversitesi’nde tamamladım.

2 (iki) yıl  bilgisayar öğretmeni olarak görev yaptıktan sonra, performansa dayalı yüksek ziyaretçili web siteleri için internet yazılımları geliştirdim. Amaç günlük milyonlarca ziyaretçisi olan sitelerin, yedekli sunucularla load balancing ve sunucu taraflı önbellek ile sürekli ve hızlı bir şekilde ayakta kalmasıydı. Sunuculardan herhangi birinin Web, veritabanı vs. devre dışı kalma durumunda yedek sunucular otomatik olarak devreye girerek sistemin uptime süresini %100’e yakıp bir rakamda tutmaktı.

2006 yılında gelişen DVB protokollerinden biri olan IP over DVB ile (fiber) kablo üzerinden canlı dijital görüntü taşımak için IP over DVB  protokolü ile transport stream paketleri halinde ulaştıran projeler geliştirdim. Birçok yerel ve ulusal düzeyde yayın yapan TV’lerin yayınlarının Türksat Ankara Gölbaşı kampüsüne ulaşmasındaki projelere katıldım.

Uzun zamandır internet marketing stratejileri geliştiriyor, Web, Desktop, Mobile yazılımı ve proje yönetimi yapıyorum. Bilinen bazı websitelerinin yazılım, performans optimizasyonu ve yönetimini yaptım.

Yeniden pazarlama, performans reklamcılığı planlama ve yönetme konularında geliştirdiğim yazılımlar sayesinde hedef kitle konusunda çalışmalar yaptım. Kullanıcı davranışlarını anlama ve yorumlama için veri madenciliği konusunda yazılımlar geliştirdim.

Google Top Contributor Program

SEO (Search Engine Optimization, Türkçe : Arama Motoru Optimizasyonu) üzerine anlambilimine dayalı Türkçe, İngilizce başta olmak üzere çoklu dil destekli yazılım çalışmaları yaptım. Yazının anlamı ve yorumlanması konusunda geliştirdiğim araçlar bu konuda yapılan nadir çalışmalardan biri olup SEO ile ilgilenenler tarafından halen kullanılmaktadır. 2017 yılına kadar bu konuda webmasterlara (web yöneticilerine) yardımcı olmak amacıyla Google Webmaster Yardım Forumlarında Top Contributor (En Çok Katkıda Bulunan) olarak gönüllü hizmet verdim.

Google Product Experts

Google, değişikliğe giderek programın adını Product Expert olarak değiştirdikten sonra, Product Expert olarak, Google Search Central Türkçe Yardım Topluluğu ve Google Search Central English Help Community‘de, genç arkadaşlarımıza yardımcı olmak için gönüllü yardımcı olmaya devam ediyorum.

2015 Şubat itibariyle AdMatic Medya A.Ş.‘de CTO (Chief Technology Officer) olarak çalışmaktayım. Türkiye’nin en geniş reklam ağına sahip olmak için çıkmış olduğumuz bu yolda, SSP (Supply-side platform) olarak son teknolojileri destekleyen, performans ve branding odaklı rich media dijital reklam hizmetleri üretiyoruz. Şuan aylık milyarlarca sayfa gösterimi ve reklam yayını ile kişiselleştirilmiş reklamlar çalışmaları yürütüyorum. Amacımız ülkemizin en geniş ağına sahip, son teknoloji uygulayıcısı en iyi SSP olmaktır. Yazılımlarımız %100 yerli olup, bizim tarafımızdan geliştirilmiştir.

2022 yılından itibaren California merkezli, ABD pazarına B2B satışı yapan bir şirkete teknik ve dijital marketing alanlarında hizmet veriyorum.

Kullandığım yazılım dilleri Java, C++ ve C#’dır. HTML, CSS ve Javascript’in yanı sıra MS SQL, MySQL ve birçok NoSQL veritabanı ile hatırı sayılır derece haşır neşirim. Sistem yönetimi load balance vazgeçilmezlerimdir. Gelişen teknolojiyi takip etmeyi ve kendince katkıda bulunmayı çok seviyorum.

Evli ve biri kız biri erkek olmak üzere iki çocuk babasıyım.

“Biyografim” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir