Dijital Pazarlama Uzmanına Bir Bakış

Dijital pazarlama kampanyalarını başarılı bir şekilde yürütenlere dijital pazarlama uzmanı diyoruz. Dijital pazarlama uzmanı unvanı son zamanların gözde mesleklerinden oldu. İnternet teknolojilerinin ürün ve hizmetlerinin pazarlamalarının etkin bir şekilde artmasıyla oldukça önemli bir iş halini aldı. Peki, hem dijital pazarlamadan daha fazla pay almak isteyen işletmeler hem de dijital pazarlama uzmanı olmak isteyenler için beklentiler ne durumda bir göz atalım isterseniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama mecralarında ürün ve hizmetlerin et etkin şekilde pazarlama planlamasını ve pazarlamasını yapan kişidir. Bu nedenle tüm dijital pazarlama mecralarını çok iyi bilmesi gerekir.

Sosyal Medya Pazarlama (Social Media Marketing – SMM)

Facebook ile başlayan, kullanıcıların birbiriyle anlık, aktif olarak, site içi ve dışı etkileşim haline geçme iletişimi insanlar tarafından beklenenin üzerinde dijital dünyada rağbet gördü. Farklı bakış açılarıyla birçok sosyal medya site ve sistemleri bu rağbetin ardından devreye girmeye başladı. Başta Twitter olmak üzere, yakın zamanda devreye giren Google Plus, profesyoneller için iş bağlantılarına imkanlar sağlayan Linkedin tanıdıklar ve potansiyel tanınması gereken kişi, kurum, işletme, alanında uzman olmuş kişiler için bir nevi dijital sarı sayfalar oluşturduğunu düşünebiliriz. İnsanların oldukça yüksek zaman harcadıkları sosyal medya siteleri, ürün ve hizmet satan işletmelerin için dijital dünyada harika pazarlama alanlarına dönüşüverdi. Sosyal Medya sitelerinde çeşitli yöntem ve tekniklerin kullanılarak, hedef kitleye ulaşabilme imkanı sağlayabilen reklam araçlarına bir göz atalım.

Facebook Reklamları

Facebook üzerinde,

  • Belirttiğiniz kriterlere uyan, sosyal medya kullanıcısına gezinmiş olduğu sayfalarda sağ bölümde reklam gösterme,
  • Zaman tünellerine direk paylaşım olarak reklam girişi yapabilme
  • Kurumsal site sayfalarına beğen yoluyla takipçi kazandırma çeşitleri vardır.

Son belirttiğimiz reklam yöntemi hariç diğerlerinde dilerseniz web sitenize veya Facebook takip sayfanıza kullanıcıları yönlendirebilirsiniz. Ancak son reklam türünde, kurumsal sayfanızı kullanıcıya beğendirmekle, yapacağınız paylaşımların, ilgili kişinin zaman tünelinde görmesini sağlayabilirsiniz. Ancak ziyaretçi dilediği zaman sayfalarınızdan gelecek olan paylaşımların görüntülenmesini engelleyebilir. Dijital pazarlama uzmanı, Facebook üzerindeki planlarını, pazarlamasını üstlendiği ürün ve hizmete, ziyaretçilerin hareketlerinin analizini çıkardıktan sonra daha net karar verebilir. Her ürün ve hizmette aynı pazarlama taktiklerinin aynı verimli çalışmayı getirmesi beklenemez bir durumdur. Dijital pazarlama çok kolay ve hızlı ölçümlenebilir olduğundan, birkaç haftalık grafiklerin değerlendirilmesinin ardından asıl stratejiler, dijital pazarlama uzmanları tarafından, dijital veriler incelenerek rahatlıkla tespit edilebilir.

Elde etmiş olduğunuz verileri nasıl değerlendireceğiniz konusunda tavsiyem iyi bir eğitim almanızdan yanadır. Özellikle kullanıcı davranışları tespiti konusunda alınan eğitimler, dijital pazarlama uzmanlarına daha verimli kampanyalar oluşturması ve yönetmesine imkan sağlamaktadır.

Twitter

Twitter üzerindeki akışkanlık, diğer sosyal medya sitelerinden daha yüksektir. Bu nedenle yoğun akışkanlık arasında kaybolmamak için en etkili dijital pazarlama tekniği Twitter Reklamlarıdır. Twitter üzerinde promoted accounts, tweets, trends ürünlerini kullanabilirsiniz. Yine bu ürünlerde her ürün ve hizmet için farklı etkilerin ölçümlenerek, ağırlık oranları dijital pazarlama uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Ürünlerle ilgili detaylı bilgiyi bu yazıda vermek isterdim ancak, reklam alanlarının sayısının fazlalığı nedeniyle konumuz dağılmasın diye başka bir yazıya bırakıyorum.

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing – SEM)

Arama motoru pazarlaması, dijital pazarlama uzmanları için vazgeçilmez bir pazarlama yöntemidir. İnternet kullanıcıları, sosyal medya üzerinde ciddi oranda web araması yapmazlar, aramalar için genellikle arama motorları kullanılır. Bu nedenle hedef kitleye en hızlı ulaşma yöntemi halen arama motoru pazarlamasıdır. Ancak maliyet olarak, diğer dijital pazarlama alanlarından hala daha pahalıdır. Bunun en büyük nedeni, hedef kitleye ulaşımın çok daha zahmetsiz ve kolay olmasıdır.

Ülkemizde en popüler arama motoru pazarlama ürünleri :

  • Google Adwords
  • Yandex Direct

Bu yazı hazırladığında Bing ve Yahoo ürünleri henüz Türkiye’ye açılmamıştır.

Google Adwords

Google Adwords ürününü, aramam motoru pazarlaması için kullandığı gibi, arama motoru pazarlamasıyla alakası olmayan, içerik reklamcılığı ile beraber sunmaktadır. Ancak içerik reklamlarının verilerinin ile arama motoru pazarlamasının verilerinin ayrı ayrı analiz edilmesine imkan sağlamaktadır. Özellikle Google Adwords, ürünlerinde profesyonellik dijital pazarlama uzmanlarında aranması gereken en önemli özelliktir. Ülkemizdeki kullanıcıların büyük bir kısmının Google arama motorunu kullanarak arama yaptıklarını göz önüne alacak olursak, Bu konudaki reklamların analiz ve çalışma planlarının önemi ortaya çıkmaktadır. Dijital pazarlama uzmanları yada adayları Google tarafından ücretsiz verilen seminer, hangout ve eğitim makaleleriyle kendilerini eğitebilirler ve bilgilerini rahatlıkla online olarak test edebilirler.

Yandex Direct

Ülkemize giriş yapan RUS devi Yandex, şimdilik arama sayısı olarak Google’ın çok gerisinde. Küçük bir kitleye hitap ediyor. Ancak ziyaretçi ve arama sayısını küçümsemek doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle, dijital pazarlama uzmanları tarafından arama motoru pazarlamasında kullanılması gereken, reklam ürünlerinden birisidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization – SEO)

Dijital pazarlama uzmanları için, doğal arama sonuçlarında yer almak önemlidir. Arama motoru sonuç sayfalarındaki reklamların hemen altında doğal arama sonuçları listelenir. Doğal sonuçlar, gider maliyeti olmadan, hedef kitlenize ulaşabilmenin en etkili yoludur. Bu nedenle SEO, ikinci öncelikli kalem olarak değerlendirilmelidir.  SEO’yu iki ana kategoride inceleyebiliriz :

On-Page (Site İçi) SEO

Hangi reklam, tanıtım ürününü kullanırsanız kullanın olması gereken en büyük şart site içi optimizasyondur. Hedef kitlenizi nihayetinde, web sitenize çekeceksiniz. Web sitenize gelen ziyaretçi, potansiyel müşterilerinize en iyi deneyimi sunmanız gerekir ki, kampanyalarınızdan en yüksek düzeyde verimi elde edebilesiniz. Bu nedenle, “Dijital pazarlama uzmanları SEO hakkında bilgili olmasa da olur.” yaklaşımına ben katılmıyorum. Bence her dijital pazarlama uzmanı, SEO hakkında yeteri kadar eğitim almış ve bilgi sahibi olmalıdır. Sunumdan tutunda, içerik düzenlemelerinin planlamasına kadar karar verecek olan dijital pazarlama uzmanıdır. Burada site tasarımı ile site içi optimizasyonun birbiri ile karıştırılmaması gerekir.

Off-Page (Site Dışı) SEO

Site dışı optimizasyon, müdahale edilmesi gereken değil, takip edilmesi gereken bir yöntemdir. Doğal olmayan her türlü optimizasyon çalışmalarının, sitenizin görünürlüğüne zarar vermemesi için takip edilmeli, her ne suretle olursa olsun müdahil olunmamalıdır. Aksi takdirde sitenizin görünürlüğüne kalıcı zararlar verebilirsiniz. Dijital ortamdaki her bilgi verinin arama motorlarının çalıştırdığı uzman mühendisler tarafından ölçümlenebilir olduğunu ve tasvip etmedikleri çalışmaları cezalandırabileceklerini unutmayın. Bu konu hakkındaki eğitimler ve dokümanlar uzman adayları tarafından dikkatle takip edilmelidir.

Site İçi Banner Reklamlar

Başta Adwords olmak üzere birçok reklam içeriği sağlayıcısı tarafından alınabilecek bir hizmettir. Ancak hedef kitle konusunda diğer dijital pazarlama ürünlerine göre daha düşük yüzdeye sahiptir. Bu nedenle hedef kitleler uzmanlar tarafından ya ilgili içeriğe göre, ya da sitenin temalarına göre belirlenmelidir. Aksi takdirde kampanyalardan elde edilebilecek verimler azalabilir. Ticaretini yaptığınız ürün ve hizmetler için, dijital pazarlama uzmanları tarafından dikkatle takip edilmesi gereken bir alandır. İstatistiklerin yorumu ve kampanyaların verimli yönetimi, dijital pazarlama giderlerinizi ciddi oranda düşürebilir. Bu nedenle dijital pazarlama uzmanlarının deneyimli ve iyi eğitimli olması gerekir.

İçerik ya da tema hedefli yapılmayan kampanyalardan verim elde etmek nerdeyse imkansızdır. Bu tür kampanyaları ben, sarı sayfalarda verilmiş, küçük puntolarla yazılmış ilanlara benzetiyorum. İnsanların sizi bulması için, biraz tesadüfe biraz da dikkatli ve bilinçli kullanıcı olmalarına bağlıdır.

Site içi reklamları Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) ile destekleyebilirsiniz.

Push (İtme) Yöntemleri

Email Marketing gibi, itme yöntemleri, kullanıcılar tarafından aşırı rahatsızlık verici olarak değerlendirilebileceğinden, dijital pazarlama uzmanları tarafından oldukça dikkatli kullanılması gereken bir sahadır. Şahsi fikrim mecbur hissedilmedikçe itme yöntemlerin kullanılmamasından yanadır.

Aşırı derecede rahatsız edici pazarlama yöntemlerinin her ne kadar bazı dijital pazarlama uzmanları tarafından, markalaşma sürecinde etkili olduğu düşünülse de, müşteri adaylarınız için iyi bir izlenim bırakıldığından söz etmek pek mümkün değildir. Mobil cihazlarından e-postalarını takip eden birisinin, hiç ilgisini çekmeyecek olan bir ürün ya da hizmetin içeriğiyle zaman kaybetmek istemeyeceğini unutmayın.

Dijital pazarlama uzmanları itme yöntemleri hakkında eğitimli değilse, bu yönteme hiç başvurmamalıdır. Özellikle marka yöneticileriyle, marka algısı üzerinde oluşabilecek etkenler derinlemesine değerlendirildikten sonra varılacak karara göre planlar arasına alınmalı ya da tozlu rafa kaldırılmalıdır.

Özellikle elektronik posta için kullanılan itme yöntemlerini uzmanlar bir nevi dayatmacı reklam olarak nitelendirmektedirler.

Mobil Reklamcılık

Bilgisayar hayatından, mobil hayata hızlı bir geçiş yaptığımız dönemde, yukarıda saydığımız tüm pazarlama yöntemleri, mobil cihazlar için de rahatlıkla uygulanabilir hale gelmiştir. Mobil uygulamalar üzerindeki pazarlama stratejisi, diğer pazarlama yöntemlerinden farklılık göstermektedir.

Dijital pazarlama uzmanlarının, mobil reklamcılığı hiç küçümsemesi, hatta gelecekte daha iyi kariyer sahibi olmak adına, mobil reklamcılığa son derece önem vermelerini tavsiye ediyorum. Konu çok kapsamlı olduğundan alt dallarına burada değinmek, çok yüzeysel kalır. Hızla büyüyen bu sektör, hem firma/işletmeler tarafından hem de dijital pazarlama uzmanları tarafından dikkatle takip edilmelidir. Gerekirse bu konuda uzmanlardan danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı ve Kariyer

Ölçümlenebilir alanlarda reklam kampanyaları yönetmek, dijital pazarlama uzmanlarının başarısını artırmadaki en önemli etkenlerden biridir. Ancak doğru hedeflenmeyen reklamlar, kariyerinizi istediğiniz noktaya taşımanıza engel olabilir. Bu nedenle büyük işletmeler bu konuda kendini ispatlamış kişilerle çalışmayı tercih ederler. Özellikle zaman kaybına pek tahammülleri olduğu söylenemez.

Kariyer için iyi bir eğitim ve tabi ki olmazsa olmaz tecrübelere ihtiyacınız vardır. Benim tavsiyem hali hazırda dijital pazarlama hizmetlerinde kendini kanıtlamış bir ekibin içerisinde, alacağınız maaşa bakmadan yer almanızdan yanadır. Böylelikle hem tecrübeyi bedavaya getirmiş, hem de ciddi zaman kazancına sahip olursunuz.

Her biri nerdeyse ayrı uzmanlık alanı gerektiren dijital pazarlamada, bireysel başarılar pek ön plana çıkmayabilir. Bu nedenle ekip çalışması ve tecrübe size oldukça yüksek mesafe aldıracaktır.

Dijital Pazarlama Uzmanlık Eğitimi

Üniversiteler ve özel eğitim kurumları tarafından birçok eğitim sunulmaktadır. Özellikle sosyal medya pazarlama alanında. Ne kadar çok eğitim, seminere katılırsanız o kadar tecrübeyi kolay elde etmiş olursunuz. Bu nedenle özel bir üniversite ya da eğitim kurumu tavsiye etmeyeceğim. Pratikliğinizi artırma, kampanya yönetimlerini daha etkin yapabilmek amacıyla boş vakitlerinizi eğitim saatlerinde geçirebilirsiniz. Online eğitimlerin birçoğunu, pazarlama aracı şirketleri dijital ortamlarda ücretsiz olarak vermektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanları Ne Kadar Maaş Alırlar

Sanırım bu bölüm hem işveren hem de çalışanların dikkat ettikleri bir husus olacak. Önce işverenleri aradan çıkaralım:

  • Alanında kendini ispatlamış, çok iyi bir dijital pazarlama uzmanıyla çalışmak istiyorsanız, aylık en az 5.000+ TL gözden çıkarılmış olmalıdır. Getirisini gördüğünüzde bu rakamın abartılı olmadığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
  • Dijital pazarlama uzman adayları için, eğitim aldıktan sonra, stajyerliğinizi tamamlamanızı müteakip, 1.500 TL civarında iş bulma imkanına sahip olursunuz. Kendinizi geliştirdikçe maaşınızın da gelişiminizle doğru orantılı artacağından emin olabilirsiniz.

Son Not

Aslında kısaca değindiğimiz alanlarının her birinin, uzun yazılarda açıklanması gerekebilir. Dijital dünya gün geçtikçe daha fazla uzmana ihitiyaç duymaya devam edecek ve dolayısıyla yeni dijital alanlardaki uzman mesleklerin daha fazla açıklamaya ihtiyaçları olacaktır. Zamanla maddeleri daha detaylı açıklamaya çalışacağım. Özellikle sosyal medya hakkında daha detaylı yazılar yayınlamayı planlıyorum. Dijital dünyada uzman olma yolundaki kariyer çalışmalarınızda başarılar dilerim.

“Dijital Pazarlama Uzmanına Bir Bakış” üzerine bir yorum

  1. Değerli bilgi dolu yazılarınız için teşekkür ederim. Dijital pazarlama sosyal medya eğitimi için önerebileceğiniz bir yer var mı? Online ücretsiz pazarlama aracılı eğitimlerden bahsediyorsunuz isim verebilir misiniz? Sizce online bir eğitim ardından maaş beklentisi olmadan dijital pazarlama uzmanları yanında çalışmak mı yoksa bazı kurslara 4 ila 6 haftasonu yani 34_62 saat arasında değişen eğitimlere 2600 TL gibi ücretler ödemek mi? Hangisi daha yararlı ve hangisi iş bulmayı bu alanda kolaylaştırır kursa gitmeden sertifika almadan iletişim mezunu birini işi öğretmek için işe alan bir kurum olur mu? Sabırsızlıkla değerli cevaplarınızı bekleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir