seocular

Seocular

Seo hakkında her hangi bir bilginiz yoksa ve bilgi almak istiyorsanız lütfen seo nedir? adlı yazımı okuyunuz.

Bir kısım gurup kendisine seocu diye hitap etmektedir. Ancak bu terim tamamen seo ile ilgilenen kişi anlamında, kendiliğinden türemiş bir kelime olup, Türkçemizdeki gibi seo alıp satan kişi anlamına değil, sitenizin arama motoru optimizasyonunu yapan kişi anlamındadır.

En başta Google olmak üzere bir çok arama motoru kendi sıra tekniklerini geliştirirken her programda olduğu gibi, ilk etapta mükemmel sonuçlar elde etmezler. Mutlaka açık kaldıkları, zayıf yönleri vardır. SEO için bu konu tamamen linkleme ile ilgilidir. Öyleki zaman içerisinde linkleme sistemi manüpüle edilir hale gelmiştir.

Kısa sürede verdiği etkili sonuçlar nedeniyle, seo eşittir linkleme gibi gören bu kimseler, aslında bir başarının değil, sadece bir manipülasyonun parçası olmaktan ileri gidememektedirler.

En çok gelen sorulardan bir tanesi, bu sistem siteme zarar verir mi? sorusudur. Bu sorunun cevabı kesinlikle evettir. Peki ama ben faydasını görüyorum nasıl zarar verir ki sorusunun kafanızada canlandığını görür gibiyim. isterseniz gelin nedenlerimizi bir bir sayalım :

  1. Arama motorunu kandırmak ya da manipülasyon yapmak için kullanılan linkler, sadece herhangi bir alışveriş malzemesi gibi kullanıldığından, hem kalıcı hem de verilen siteden ziyaretçiler için faydalı bilgiler içermediği için, göze batacak nitelikte zararlıdır.
  2. Link sayısı her geçen gün, abartılı bir şekilde yükseleceğinden, yükselmenin ardındaki nedenler araştırıldığında, doğal olmayan, manipüle edilmiş sistematik linklemeler arama motorları tarafından rahatlıkla farkedilecektir.
  3. Arama motoru üzerinden gelen ziyaretçi, yine aynı arama motoruna dönerek, konu hakkında başka siteleri ziyaret etme gereği duyduğunda sitenizin arama motorları üzerindeki prestijine zarar verecektir.
  4. Para kazanılmak için yapılmış, manipülasyon link tarlasına çevrilmiş siteler, değer kaybetmeye başladığında, sitenize zarar verecektir.

Her ne kadar şuan için çok faydalı bigi bir çizgide gözükse de, uzun vadede size zarar verecek bir sistemden bahsediyoruz. Kendine seocu diyen bu gurup, sitenize uzun vadede mutlaka zarar verecektir.

Önemli planlarınızın olduğu sitenizin, bu şekilde zarar gelmesini önlemek için, kısa vadeli referanslara güvenemezsiniz. Mutlaka ve mutlaka hiç hata yapmamış SEO’lar ile çalışmanız gerekir. Çünkü her gün değişen algoritma döngüleri nedeniyle, bugün doğru olan, algoritma için yarın yanlış olabileceği ihtimali unutmayın. Hem de bu ihtimal zennettiğinizden de yakındır. İşte Google için güncelleme listesi.

Her yıl bir çok değişikliğe giden bir programın sizin yaptığınız bir manipülasyonu ne zaman keşfedeceği endişesi ile yaşayamazsınız. Bu hem psikolojinize hem de yatırım yaptığınız web sitenize zarar verecektir.

Peki doğru olan nedir?

Doğru olan, kalite standartlarınızı her an yükseltmenizden geçer. Kalite standartları yükselmemiş ya da yükseltilmeyen bir SEO çalışması eninde sonunda size ciddi zararlar verecektir. Tıpkı BBC gibi ünlü haber sitesine verdiği zarar gibi.

Eğer bir SEO, çalışmalarının %30’undan fazlasını sitenizin dışındaki çalışmalar için yapacağını söylüyorsa, başınız dertte ya da derde girmek üzere demektir. Unutmayın SEO çalışmalarınızın en az %70’i sitenizin içeriği ve sistemi üzerinde yapılmalıdır. Sitenize gerekli, kalite düzeni vermeden (İçeriğinize hiç bir şekilde müdahelede bulunmadan) sitenize fayda getireceğini söyleyen kişilerin işi sadece manipülasyonla ilgilenmektir ki, bu insanlardan uzak durun, mağdur olmayın.