google seo yardım

Google Seo Yardım

Seo hakkında bilginiz yoksa, lütfen önce seo nedir adlı konuyu okuyunuz.

Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan arama motoru olan Google’da sıralama elde etmek, her websitesi için önemli bir hedeftir. Hedef kitlenizdeki ziyaretçileri web sitenize ücretsiz sıralamadan çekmek için ihtiyacınız olan sihirli kelime ise seo’dur. Her ne kadar bu işten para kazananlar seo kelimesini sihirli gibi göstermeye çalışsa da aslında seo sihirli bir kelime değildir. Anlık olarak sitenize gelecek yüksek miktardaki ziyaretçiler, bir süre sonra, sıralamadan düşmenizin ardından sitenizin ne adını ne de adresini hatırlayacaklardır.

Legal olmayan yollardan elde edilen sıralamalar her ne kadar, kısa vadede bir getiri sağlıyormuş gibi gözükse de uzun vadede hem sitenize, markanıza hem de ticari prestijinize zarar verecektir. Çünkü seo bir çok kişinin algıladığı gibi, üst sıralarda çıkmaya yarayan bir araç değil, kaliteli ve farklı yöntemlerle ziyaretçiyi memnun etme stratejisidir.

Eğer siteniz için bir SEo ile çalışmaya karar verdiyseniz, çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Zira hiç bir seo Google sıralamalarına etki etme gücüne ve yetkisine sahip değildir. Yazılım açığından faydalanarak sizi bir yere manipülasyonlarla gelmenizi sağlayabilir. Ama unutmayın ki bu size uzun vadede hiç bir fayda sağlamayacaktır.

Peki o zaman. Nerden başlayalım?

Arama motorları için yapılmış bir web sitesi genellikle spam diye tabir ettiğimiz, ziyaretçiye hiç bir bilgi/az bilgi/yeretsiz bilgi veren websiteleridir. Amaçları ziyaretçiyi web sitesine çektikten sonra, illegal yöntemlerle ziyaretçiden gelir elde etmeyi amaç edinirler. Kısa vadelidirler ve etik siteler değillerdir.

Kurumsal içerikteki bir websitesine yukarıda bahsettiğimiz spam sitelerin tekniklerinin uygulanması da, kalite için web şubeniz olarak düşündüğünüz web sitenizin imajını tamamen zedeleyecektir. Web siteniz sizi 7/24 temsil eden internetteki yüzünüzdür. Buradan gelecek herhangi bir zararın, rakipleriniz ve müşterileriniz arasında konuşulmasını istemezsiniz.

Tamamen reel olmayan ve manipüle edilebilen değerlerle ölçümlenmeye çalışılan seo (ölçümlenmeye çalışılan diyorum, çünkü google dışında hiç bir kurum ve kuruluşun ölçümleri reel değildir. Sadece varsayımdan ve görülen gerçekten ibarettir) tıpkı para piyasalarına yeni adım atılmış çaylak brokerın zararı gibi zarar görmesine neden olur.

Doğallık neden önemli?

Arama motorlarının hedefi her zaman, kullanıcı deneyimlerini artırmak ve kaliteli sonuçları listelemektir. Rekabetin oldukça yükseldiği şu günlerde, yüksek pasta payına sahip olanlar, var olanı kaybetmemeye, yeni başlayanlar, pazar payını artırmaya çalışmaktadır. Hal böyle olunca her arama motoru, dev yazılım ve strateji uzmanlarıyla kendilerini geliştirmeye devam etmektedirler.

Sonuçta hepsinin hedefi en iyi ve en doğal olanı bulmaktır. Bugün olmasa bile yarın hepsi en doğal ve en iyi sonuçları listeleyebilmek için, sıralamaları değiştirmektedir. Biz bu çarkın arasında ezilmek istemiyorsak, yapacağımız iş her zaman en iyisini sergilemek olmalı.

SEO konusunda uzmanlardan alacağınız, on page faktörler ve off page faktörler tam anlamıyla doğal olmalı ve hedef kitlenize hitap etmelidir.

Google dışında ölçümlemelerine güvenilmeyen şirketleri nasıl ayırt edebilirim?

Burada referans gücü ortaya çıkmaktadır. Ancak bu referanslar kısa vadeli değil, uzun vadede bir çok algoritma değişikliklerinden etkilenmeden bir noktaya gelen seolarla çalışmalısınız. AKsi takdirde kısa vadeli manipülasyon ile bir noktaya gelmiş olanlar size istediğinizi veremeyebilir. En az sektör referans zamanları 3 yılı aşabilecek şirketlerle, temkinli bir şekilde ufak mikro sitelerle çalışmaya başlayın. İlk etapta asıl sitenizi riske atmayın.

Mesala, otomotiv sektöründeki bir firma için, yeni çıkarmış olduğu motorun tanıtımını yapan mikro sitede denemeler yaptıktan sonra, asıl sitesine seo ile çalışma istemelidir. Böyle bir durumda oluşabilecek aksaklıklarda asıl siteniz etkilenmeyecek, mikro siteniz etkilenecektir.

Küçük çaplı çalışmada olsa önemsiyorum, nasıl tamamen emin olabilirim?

Yazının başında da belirttiğim gibi bu konuda asla emin olamazsınız. Çünkü seo şirketlerinin hiç biri arama motorlarının algoritmalarını kendisi geliştirmiyor. Dolayısıyla, analiz, tahmin ve deneme yanılmalarla bazı teknikler geliştiriyorlar, arge çalışmalarını en iyi gördüğünüz şirketi tercih edebilirsiniz.

“Google Seo Yardım” üzerine 3 yorum

  1. Merhaba Hakan Hocam Ben ve bir arkadaşım bir site açtık. Bizim siteyi açmamızdaki başlıca sebeplerden biriside google adsense reklamlarından gelir elde etmek. Sitenin kurulumundan google’a tanıtımına kadar her şeyi yapmaış bulunmaktayız ancak şüpe adını verdiğimiz insanın içinde olgunlaşan o garip duygu bir dakika dahi olsun kendisinden ödün vermemekte. acaba hatalı bir işlem yaptık mı diye soruyoruz kendimize siz bize bu konuda yapmış olduğumuz yada yapmamamız gerekenleri yazarmısınız hatalarımızı yada eksiklerimizi şimdiden teşekkür ederiz sitemizin adını aşağıdaki bölüme yazıyorum.

    1. Merhaba Mustafa Bey,

      Adsense veya farklı reklamlardan gelir elde etme amacıyla site açılmasına ben şahsen karşıyım. Eğerki ziyaretçilerinize verebilecek değerli bilgileriniz varsa durum farklılaşır. Siteniz için ilk yapmanız gereken teknik yönergeler üzerinde çalışmanız sonrasında da ziyaretçilerinize kaliteli içerikler sunmanızdır. http://static.googleusercontent.com/media/www.google.com/tr//intl/tr/webmasters/docs/arama-motoru-optimizasyon-baslangic-rehberi.pdf adresinden başlangıç yapabilirsiniz.

Yorumlar kapalı.