on page seo nedir

Seo On Page Nedir?

Seo hakkında her hangi bilginiz yoksa lütfen seo nedir adlı konuyu okuyunuz.

On Page Seo, seo faktörleri arasında en önemli paya sahiptir. Web sitenizin içeriği baştan sona kadar tamamen onpage seo ile ilgilidir. Arama motorları her ne kadar sizin elinizde olmayan Off Page Faktörlere göre bir değerlendirme yapsa da, içeriğiniz dış etkenlerden gelen referanslarla uyuşmazsa, bu eksiklik nedeniyle sıralamada hakettiğiniz yere gelemezsiniz.

On Page Seo faktörünü kendi içinde bir çok alt alana ayırabiliriz. Bu konuda temel olarak gerekenleri sizlerle paylaşacağım.

Kodlama

Office ortamında dosyalarla çalışanlar bilirler, istedikleri bilgiye ulaşmak için, bütün dökümanları incelemek oldukca zaman alıcı bir iştir. Bu nedenle klasörleme sistemine gidersiniz. En azından aradığınızın hangi klasörde olduğunu bilir, ona göre arama yaparsınız. Düşünün ki arama motorları sitenizi ziyaret ettiğinde siteniz hakkında her hangi bir fikre sahip olmuyorlar. İçeriğiniz hakkında en kolay şekilde bilgi toplamaları için, kodlamanızın, arama motorları örümceklerinin anlayabileceği sadelikte ve ziyaretçilerinizin daha az zaman harcayarak, istediği bilgiye ulaşabileceği bir yapıda olmalıdır. Site haritalrınızı arama motorlarına bildirmeniz bu konuda size kolaylık sağlar. Site haritası hakkında ileride detaylı bir yazı yazacağım.

Ayrıca tasarım, client taraflı bilgisayarı yormayacak kadar işlevsel olmalı. Ağır çalışan ve hatalar üreten web sitesi tasarımları, aynı zamanda günümüzün gelişmiş arama motoru örümceklerinin de işini zorlaştırmaktadır.

İçerik

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde bilgiye ulaşmak için acele edersiniz. Çünkü aradığınızı vermeyecek web sitesinde zaman harcamak istemezsiniz. Bu nedenle içeriğinizin, konu hakkında doyurucu ve sorulara cevap verecek nitelikte olması gerekmektedir. Ayrıca tasarımı anlaşılır içeriğe sahip websitesinde gezmek daha kolaydır.

Anlam Bütünlüğü

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de, arama motorlarından ziyaretçi çekebilirim düşüncesiyle, anlam bütünlüğünü bozacak kelime ya da kelime guruplarının içeriğinize bir yama gibi eklemektir. Eğer konunuzla, cümlelerinizle bir bütünlük oluşturmuyor ise, sadece bu kelime sitemde geçiyor ve seo açısından bana faydalı olacak düşüncesiyle, içeriğinizin anlam bütünlüğünü bozmayın.